Biuro Rachunkowe GOWA | Adres: ul. Gajowa 56/763-004 Tulce | Tel.: 504 052 856 | E-mail: annawawrzyniak@brgowa.pl
Czy warto brać nowy samochód w leasing?

Leasing auta to z jedna najprostszych i przy tym najtańszych form finansowania nowych samochodów firmowych. Liczne korzyści, w tym brak konieczności zamrażania kapitału firmowego sprawiają, że na leasing auta decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Przedstawiamy zalety, ale też wady leasingu, o których warto wiedzieć.

Leasing samochodu – zalety

Optymalizacja podatkowa, sprawna procedura leasingowania czy wygoda eksploatacji pojazdu – to kluczowe korzyści wynikające z leasingu. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Sporym atutem dla przedsiębiorców są zwłaszcza kwestie finansowe auta w leasingu. Firma leasingująca pojazd nie jest tak szczegółowo weryfikowana przez firmę leasingującą. Do tego nie musi wykazywać tak wysokiej zdolności kredytowej czy leasingowej, jak w przypadku starania się o kredyt na auto. Co nie bez znaczenia, leasing nie „zamraża” firmowego budżetu, który może być przeznaczony na inwestycje prowadzone w czasie trwania umowy leasingowej.

Udogodnieniem dla przedsiębiorców są też uproszczone procedury i minimum formalności przy umowach leasingowych. Przejrzystość umów leasingowych wraz z możliwością łatwego księgowania kosztów ponoszonych z tytułu leasingu – to kolejne zalety. Jeśli leasingowany samochód wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik ma prawo odliczyć pełny podatek VAT. Z kolei użytkowanie pojazdu zarówno w celach prywatnych, jak i do prowadzenia działalności gospodarczej pozwala mu na odliczenie 50% kwoty podatku VAT od wszystkich rat leasingowych.

Dodatkowo, leasing auta pozwala na wynegocjowanie atrakcyjnych cenowo produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie auta, pakiet assistance czy przechowywanie i wymiana opon.

Podstawową zaletą leasingu nowego samochodu jest oczywiście fakt, że nie był on używany. Sama procedura jest też szybsza i łatwiejsza. Używane auto w leasingu, choć tańsze, wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Leasing samochodu – wady

Leasing samochodu, jak każda forma finansowania środków trwałych, nie jest pozbawiony wad. W czasie trwania umowy leasingowej to firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu, a więc może zająć go w dowolnym momencie. Wkład własny to niekiedy nawet 50% wartości pojazdu.

Na firmie korzystającej z leasingu spoczywa obowiązek pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. Nie ma przy tym możliwości oddania samochodu do użytkowania podmiotom trzecim czy dokonywania w nim trwałych modyfikacji. Auto musi być serwisowane wyłącznie w miejscach wskazanych przez firmę leasingową. Na koniec – leasingobiorca nie zyskuje zniżek ubezpieczeniowych.

Większość leasingodawców praktykuje zasadę, że wiek pojazdu i okres leasingu nie może przekroczyć łącznie 8 lat. A zatem, nie ma możliwości długiego okresu leasingu przy starszych używanych pojazdach.