Biuro Rachunkowe GOWA | Adres: ul. Gajowa 56/763-004 Tulce | Tel.: 504 052 856 | E-mail: annawawrzyniak@brgowa.pl
Jednoosobowa działalność gospodarcza - lepiej zatrudnić księgową, czy rozliczać się samemu?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest obecnie skomplikowanym procesem i może odbyć się za pośrednictwem internetu. Przedsiębiorcy mają również do dyspozycji programy księgowe dostępne online, które powstały po to, by ułatwiać samodzielne prowadzenie księgowości. Udogodnienia te sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad prowadzeniem księgowości swojej firmy, aby uniknąć kosztów. Nie biorą jednak pod uwagę wielu kwestii wynikających z takiego działania. Samodzielna księgowość związana jest z obowiązkami, w przypadku których popełnienie błędu może prowadzić do konsekwencji finansowych.

Samodzielne prowadzenie księgowości - zalety i wady

Samodzielne prowadzenie księgowości ma swoje zalety i wady. Najczęstszym powodem podjęcia decyzji o samodzielnym rozliczaniu działalności gospodarczej są względy finansowe. Pozyskiwanie klientów, promocja firmy i budowanie zaufania do marki to proces, który wymaga kapitału. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy starają się ograniczać wydatki, które ich zdaniem są zbędne na etapie rozwoju. Zakładają przy tym, że w przypadku jednoosobowej działalności obowiązki związane z księgowością są tak niewielkie, że bez trudu wpiszą je w swój kalendarz działań. Z czasem okazuje się, że konieczność śledzenia zmian w prawie podatkowym wymaga dużego zaangażowania, podobnie jak kwestie comiesięcznych rozliczeń, ewidencji i raportów.

Koszty

Decydując się na samodzielną księgowość oszczędza się pieniądze, które można wydać na rozwój firmy. Trzeba jednak dokonać odpowiednich kalkulacji czasu, jaki będzie potrzebny na wszystkie działania związane z rozliczaniem przychodów czy prowadzeniem ewidencji. Duże znaczenie ma również forma opodatkowania i obowiązki z nią związane. Decydując się na prowadzenie księgowości konieczne jest znalezienie dobrego programu księgowego oraz rzetelnego źródła wiedzy, którą trzeba zgłębić chociażby po to, by wybrać najlepszą formę rozliczania podatków.

Terminy

Samodzielne rozliczanie działalności gospodarczej pociąga za sobą konieczność pilnowania terminów rozliczeń. Do comiesięcznych obowiązków należy odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, składanie deklaracji VAT oraz odprowadzanie kwoty podatku do właściwego urzędu skarbowego, opłacanie składek ZUS oraz drukowanie i przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dla początkujących przedsiębiorców mogą to być skomplikowane obowiązki. Można jednak nad nimi zapanować, jeśli posiada się odpowiednio dużo samodyscypliny.

Zmiany prawa

Zmiany w prawie podatkowym to kwestia, której przedsiębiorcy bardzo często nie biorą pod uwagę decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości. Zmieniające się wymogi, ale też ulgi czy udogodnienia pojawiają się stale w polskim prawie, czego warto mieć świadomość prowadząc księgowość firmy jednoosobowej.

Skorzystanie z pomocy księgowej - zalety i wady

Skorzystanie z pomocy księgowej kojarzone jest z kosztami, dopóki faktycznie się ich nie zweryfikuje. Może się bowiem okazać, że wcale nie są tak wysokie, tym bardziej, jeśli zdejmują wiele obowiązków wymagających czasu i energii. Trzeba również pamiętać, że prowadzenie księgowości przez firmę zewnętrzną zaliczane jest do kosztów prowadzenia księgowości. Może więc wpłynąć pozytywnie na wysokość comiesięcznych podatków. Zatrudnienie doświadczonej księgowej niesie ze sobą wiele korzyści, które docenia się z każdym kolejnym miesiącem prowadzenia własnej firmy.

Czas

Księgowa dokonuje comiesięcznych rozliczeń i raportów. Do przedsiębiorcy należy zazwyczaj jedynie dokonanie przelewów określonych kwot w danym terminie. Nie trzeba więc wertować aktualności z zakresu prawa podatkowego, aby upewnić się, czy w obecnym miesiącu można spokojnie dokonać tych samych rozliczeń, co w miesiącu poprzednim.

Doradztwo

Biuro rachunkowe zatrudnia specjalistów, którzy prowadzą także doradztwo dla swoich klientów. Jest to bardzo cenna opcja, która może przynieść firmie wiele zysków. Wybór optymalnej formy opodatkowania czy wskazanie sposobu uporania się z problemem związanym z księgowością w małej firmie, to pomoc na jaką można liczyć ze strony zaufanej księgowej. Ponadto profesjonalista doradzi, co można odliczyć od podatku, aby zmniejszyć jego wysokość.

Doświadczenie

Dzięki łatwemu dostępowi do wielu rzetelnych źródeł można szybko zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia księgowości własnej firmy, doświadczenie przychodzi jednak z czasem. Sposoby postępowania z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych to wiedza, która pojawia się po wielu latach analizowania rozmaitych spraw i sporów prowadzonych z tymi instytucjami. Może się okazać, że rady doświadczonych księgowych pozwolą uniknąć rozmaitych konsekwencji finansowych grożących szczególnie małym firmom.

Prowadzenie księgowości firmy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest wielkim wyzwaniem pod warunkiem, że posiada się podstawową wiedzę księgową, czas oraz samodyscyplinę, aby wypełniać samodzielnie wszystkie obowiązki z tym związane. Zatrudnienie księgowej, choć wiąże się z pewnym kosztem, daje pewność prowadzenia rzetelnych rozliczeń. Przynosi ponadto wiele korzyści w postaci czasu niezbędnego na rozwój firmy oraz wsparcia w kwestiach dotyczących odliczeń podatkowych oraz wszelkich rozwiązań mogących wpływać pozytywnie na finanse firmy.